WITAMY NA OFICJALNEJ STRONIE INTERNETOWEJ PARAFII ŚWIĘTEGO JAKUBA APOSTOŁA
W RACIECHOWICACH

Parafia Raciechowice została erygowana w XIII w. Czytamy o tym w Liber Beneficiorum Jana Długosza. Obecna świątynia jest trzecią z kolei, została wybudowany w latach 1720 r. (w innych źródłach 1732 r.) z modrzewia. Głównym patronem jest św. Jakub Większy (Starszy). Drugą patronką św. Katarzyna Aleksandryjska.

W latach pięćdziesiątych XX w., w trudnym czasie dla Kościoła w Polsce, parafia została zawierzona Matce Bożej Różańcowej.

Cenne wyposażenie rokokowe pochodzi z XVIII w. Od zachodu do nawy dostawiona kruchta z piętrem dzwonowym. Do ściany prezbiterium dobudowana drewniana kapliczka z krucyfiksem z XVIII w.

Od strony północnej zachowała się część podcieni (tzw. „soboty”). Stropy i ściany kościoła pokryte polichromią z lat dwudziestych XX w.

Ołtarze wykonane zapewne przez Piotra Korneckiego, snycerza i rzeźbiarza, pracującego także w kościołach w Bochni, Zakliczynie i Gdowie.

W ołtarzu głównym znajdują się obrazy Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVI w., ruchomy obraz św. Jakuba Apostoła i u góry św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

W ołtarzu bocznym („Męczenników”) obraz Miłosierdzia Bożego, św. Wojciecha, obok na ścianie obraz św. Sebastiana.

Po przeciwnej stronie znajduje się ołtarz „Wyznawców”, w którym ciekawostką jest obrotowa konstrukcja, na której znajdują się trzy obrazy: Świętej Rodziny, Św. Franciszka i Wielkopostny obraz z insygniami Męki Pańskiej.

Rokokowa ambona, barokowa chrzcielnica i kropielnica z XVIII w. Dwie drewniane kolumny z poprzedniej świątyni.